Turistické trasy

7, Dedinky -> Stratená -> Tiesňavy -> Dobšinská ľadová jaskyňa -> Stratenský kaňon -> Dedinky

Náročnosť:

stredne náročná, poldenná

Stredne náročná poldenná túra s prechodom cez kaňonovitú dolinu Tiesňavy. Tento úsek je náročnejší, miestami zabezpečený technickými pomôckami. Ostatné úseky nenáročné.

Trasa:
Dedinky (795m) -znacka_cervenajpg Stratenská píla(785m) [0:45] - Stratená (805 m) [0:25]- znacka_modrajpg Pod Hanesovou I. (905 m) [0:50] - Dobšinská Ľadová Jaskyňa (osada) (850 m) [1:00] - znacka_cervenajpg Krivian [0:30] - Stratenský kaňon [0:30] - Stratená (805 m)[0:30] - Dedinky (795m) [1:00].
Celkový čas: [5:30].
 

Popis:

Od orientačného stĺpu v stredisku Dedinky kráčame po červenej značke lesným chodníkom západným smerom popri vodnej nádrži Palcmanská Maša a ďalej cez chatovú osadu Stratenská píla do obce Stratená. Tu pri smerovníku pokračujeme po modrej a čoskoro vstúpime do kaňonovitej doliny Tiesňavy. Trasa je miestami zabezpečená mostíkmi a stúpačkami a môžme obdivovať krasové skalné útvary. Na konci doliny nás strmejšie stúpanie dovedie na rázcestie Pod Hanesovou I. Ďalej pokračujeme po modrej značke popod planinou Hanesová a lesným chodníkom zostupujeme ku vchodu do svetoznámej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Do programu túry možno zaradiť aj jej prehliadku, ktorá trvá asi 30 minút.

Po modrej značke sa potom dostaneme do osady Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Občerstvení sa vydáme na východ po červenej značke popri ceste Stratenskou dolinou. Prejdeme rázcestím Krivian a asi po polhodine cesty pred druhým cestným tunelom odbočíme doľava do krásneho Stratenského kaňonu. Po jeho prechode pokračujeme popri rieke Hnilec do Stratenej a ďalej po rovnakej ceste, ako na začiatku, sa vraciame do Dediniek.

Na túre uvidíte:

  • Tiesňavy - Kaňonovitú dolinu s mnohými krasovými skalnými útvarmi
  • Dobšinskú ľadovú jaskyňu - unikátnu ľadovú jaskyňu, pozor - otvorená len v letnom období (od 15.mája do konca septembra)
  • Stratenskú dolinu - romantické údolie rieky Hnilec s výskytom mnohých vzácnych druhov živočíchov, najmä vodného vtáctva
  • Stratenský kaňon - krátky romantický úsek Stratenskej doliny, vytvorený meandrami rieky Hnilec, nachádza sa tu aj náučný chodník, ktorý je vhodný aj pre vozíčkarov


Oficiálna stránka: www.chatapriprameni.sk

chata pri prameni chatapriprameni cingov čingov slovenský slovensky raj slovak paradise ubytovanie pramen prameň tomášovský tomasovsky výhľad vyhlad suchá sucha belá bela dovolenka oddych príroda relax súkromie rodina rodinou www.chatapriprameni.sk