Okolie - Príroda

Slovenský raj

Chata pri prameni sa nachádza v turistickom stredisku Čingov, na severnom okraji Slovenského raja. Je to východiskový bod pre mnohé turistické trasy ako sú napr.: Tomášovský výhľad, Sokolia dolina, Kyseľ, Kláštorisko a Prielom Hornádu, ktorá patrí k najväčším turistickým lákadlám Slovenského raja.
 

146 metrov vysoká skalná terasa Tomášovský výhľad, ktorý, sám mimoriadne fotogenický, poskytuje jedinečné pohľady do údolia Bieleho potoka a Prielomu Hornádu. Tomášovský výhľad prvý raz zliezli v roku 1938 a dodnes je stálym miestom horolezeckého výcviku a skalolezeckých pretekov.

Sokolia dolina, nazývaná aj najdivokejšia tiesňava Slovenského raja, je významná aj tým, že sa v nej nachádza najvyšší vodopád na území Slovenského raja a druhý najvyšší na Slovensku. Závojový vodopád meria 75 metrov. Od Chaty pri prameni sa k rokline dostanete po modrej značke k bodu Biely potok ústie (pod Tomášovským výhľadom) a potom po zelenej značke prídete asi až do polovice doliny Tomášovská Belá, odkiaľ odbočuje žltá turistická značka vyznačujúca chodník Sokolou dolinou. Roklina je jednou z najstrmších a tiež najkratších v Slovenskom raji.


Tiež si môžete vychutnať prechod cez roklinu Kyseľ, ktorá je otvorená po 40-tich rokoch atraktívnou formou ferraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami, samozrejme so zapožičaním výstroje priamo u nás po dohode. Úsek vyniká bizarnosťou a strmosťou na vzdialenosti 1,5 km dosahuje prevýšenie 180 metrov. Na dne úzkej stupňovitej tiesňavy je niekoľko vodopádov, najväčší z nich je Obrovský vodopád s výškou 60 metrov.
V hornej časti je dolina rozdelená na Veľký Kyseľ, ktorým sa vystupuje po zelenej značke na veľkú poľanu, vytvára niekoľko vodopádov, z ktorých k najznámejším patrí Pawlasov vodopád, vodopád Ochrancov prírody či vodopád V barikáde. A Malý Kyseľ, ktorý krášli zmiešaný les s výskytom chráneného tisa obyčajného.

Na Kláštorisko, na Skalu útočiska, sa dostanete chodníkom priamo od Chaty pri prameni. Je to jedinečná historická pamiatka, najstaršia svojho druhu na Slovensku, postupne obnovovaný kartuziánsky kláštor z 13. storočia. Jeho archeologický prieskum priniesol najbohatšiu zbierku kachlíc v Európe.

Chata pri prameni môže byť Vašim východiskovým bodom aj pre prechod jedného z najkrajších a najznámejších kaňonov na Slovensku - Prielom Hornádu v celkovej dĺžke 11,7 km. Chodník horskej služby stavali 15 rokov a dnes môžu turisti vstúpiť do úzkej doliny ohraničenej miestami až kolmými skalnými stenami. Na dne je zväčša miesto iba pre riečne koryto. Vďaka siedmym mostíkom a lávkam, takmer 400 m reťazí a záchytných lán, viac ako 150 kusom železných stúpadiel a iným technickým pomôckam možno prielomom prejsť v celej dĺžke a obdivovať jeho neobyčajnú prírodnú krásu z neobyčajných polôh priamo nad hladinou bystro tečúceho Hornádu.

Lokalita Čingovské hradisko je významným archeologickým náleziskom s množstvom artefaktov z viacerých období od neskorej kamennej doby po slovanské osídlenie a veľkomoravské obdobie. Zároveň je prírodnou rezerváciou s pôvodnými drevinami a so štruktúrou lesa s teplo- a suchomilnej vegetácie a zriedkavých živočíchov.
Môžete sa prejsť na Soviu skalu - významný vyhliadkový bod, ktorý je v blízkosti Chaty pri prameni, a pokochať sa výhľadom na rekreačnú lokalitu a cez Hornádsku kotlinu na neďaleké majestátne Vysoké Tatry. Pomenovanie dostala pre hojný výskyt sov.

V Slovenskom raji, ktorý sa pýši najvyššou hustotou turistických chodníkov na Slovensku, máte celoročne k dispozícii vyše 300 km dobre značených trás a 12 náučných chodníkov s celkovou dĺžkou takmer 87 km. Cez Čingov prechádza osobitne vyznačený 15 km dlhý náučný chodník.
Pri tzv. spodnom parkovisku, v blízkosti Chaty pri prameni, sa nachádza informačné stredisko, požičovňa bicyklov a požičovňa
ferratových setov.

Oficiálna stránka: www.chatapriprameni.sk

chata pri prameni chatapriprameni cingov čingov slovenský slovensky raj slovak paradise ubytovanie pramen prameň tomášovský tomasovsky výhľad vyhlad suchá sucha belá bela dovolenka oddych príroda relax súkromie rodina rodinou www.chatapriprameni.sk