Turistické trasy

Dedinky -> Zejmarská roklina -> Geravy - Predný Hýľ -> Čertova hlava - Dedinky

Náročnosť:

stredne náročná, poldenná Trasa:

Dedinky (795m) -  znacka_cervenajpg Dedinky hotel [0:05]- Zejmarská roklina ústie (805m) [0:30]-  znacka_modrajpg Geravy (1032m) [0:50] - znacka_zelenajpg Predný Hýľ (1045m) [0:45] - znacka_zltajpg Zadný Hýľ [0:15] - Čertova hlava, sedlo (1051 m) [0:30] - znacka_cervenajpg Chotárna dolka (880 m) [0:30] - Zejmarská roklina ústie (805m) [0:30]- Dedinky [0:30].

Celkový čas [4:15].
 

Popis:

Od orientačného stĺpu v stredisku Dedinky kráčame po červenej značke juhovýchodným smerom popri vodnej nádrži Palcmanská maša. Za približne 7 minút sa dostávame k hotelu, ktorý je na okraji vodnej nádrže. Tu sa rozdeľuje zelená a červená značka. Pokračujeme ďalej po červenej severovýchodne. Cesta miernym terénom trvá asi 30 minút. Dostávame sa k ústiu Zejmarskej rokliny v osade Biele Vody. Na rázcestí odbočíme doľava po modrej a vstupujeme do Zejmarskej rokliny. Do údolia potoka sa dostaneme chodníkom, ktorý neskôr vstupuje do riečiska a v stúpaní prichádzame až k Nálepkovým vodopádom. Cez vodopády postupujeme exponovane pomocou sústavy rebríkov a stúpačiek.

Ďalej kráčame potokom až k silnej vyvieračke Zejmarská studňa, ktorá je jedným z prameňov potoka pretekajúceho roklinou. Od vyvieračky sa dostávame na chodník na ľavej strane, ktorý nás vedie už miernym terénom až k vrcholovej stanici lanovky na Geravách (mimo prevádzky od r. 2009, možnosť občerstvenia). Ponúka sa nám aj krásny výhľad na Dedinky a Palcmanskú Mašu. Pokračujeme severovýchodným smerom po zelenej nenáročným terénom planiny Geravy, kde sa striedajú lúky s lesným prostredím a prídeme na rázcestie Predný Hýľ, odtiaľ zamierime po žltej na Zadný Hýľ. Ďalej ideme po žltej lesnou cestou pod vrcholom Hýľa najprv miernym stúpaním a potom pozvoľna klesáme k sedlu Čertova hlava, kde sa opäť môžme pokochať výborným výhľadom. Odtiaľto sa vydáme na cestu späť po červenej a širokou cestou a neskôr chodníkom klesáme k rázcestiu Chotárna dolka. Ďalej po červenej zostúpime ku krasovej Okrúhlej jame a cez otvorený lúčnatý terén sa cez osadu Biele Vody vraciame do Dediniek.

Na túre uvidíte:

  • Zejmarskú roklinu - najkratšiu roklinu Slovenského raja s dĺžkou len 1 km, ktorá je zároveň jedinou sprístupnenou roklinou s južnou orientáciou a Nálepkove vodopády.
  • Planinu Geravy
  • Sedlo Čertova hlava s krásnym výhľadom
  • Okrúhlu jamu - krasovú jamu naplnenú vodou

Oficiálna stránka: www.chatapriprameni.sk

chata pri prameni chatapriprameni cingov čingov slovenský slovensky raj slovak paradise ubytovanie pramen prameň tomášovský tomasovsky výhľad vyhlad suchá sucha belá bela dovolenka oddych príroda relax súkromie rodina rodinou www.chatapriprameni.sk