Turistické trasy

8, Podlesok - Suchá Belá - Kláštorisko - Podlesok

Náročnosť:

náročná, poldenná

Pomerne náročná poldenná okružná túra s prechodom cez tiesňavu Suchá Belá. Exponované úseky sú zabezpečené technickými pomôckami, prechod tiesňavou je jednosmerný, len proti prúdu potoka. Ostatné úseky trasy sú už nenáročné.

Trasa
Podlesok (545m) -  znacka_zelenajpg tiesňava Suchá Belá – Suchá Belá, vrch (955m) [2:00] – znacka_zltajpg Pod Vtáčim hrbom (915m) [0:30] – znacka_cervenajpg Kláštorisko (770 m) [0:30] – znacka_zelenajpg Pod Kláštoriskom [0:15] - Hrdlo Hornádu (528 m)[0:45] – znacka_modrajpg Podlesok (545m) [0:15].

Celkový čas: [4:15].
 

Popis:

Od orientačného stĺpa v Podlesku po zelenej značke prechádzame cez lúku a vstúpime do tiesňavy Suchá Belá. Ďalej kráčame lesom popri potoku alebo riečiskom potoka, miestami po drevených lávkach nenáročnou trasou. Exponovaný výstup, ktorý sa začína pri prechode Misovými vodopádmi, je zabezpečený pomocou rebríkov, stúpačiek a lávok. Nad vodopádmi pokračujeme chodníkom, ktorý nás vedie najužším miestom, tzv. Roklinou, za ktorou nás čaká Okienkový vodopád. Ideme po rebríku a cez skalné okno, v ďaľšom úseku sa tiesňava rozširuje a dostávame sa ku Korytovému vodopádu, za ním vľavo uvidíme Bočný vodopád. Tiesňava so opäť zužuje a my prechádzame romantickými Kaskádami (stúpačkami a rebríkmi). Ďalej pokračujeme lesom miernym stúpaním hore popri potoku širšou časťou tiesňavy. Pri rozvetvení doliny sa vydáme jej pravou vetvou a strmším stúpaním miestami popri ponornom riečisku potoka prídeme ku studničke pod cestou na Rumanovú. Táto studnička je jedným z prameňov Suchej Belej. Odbočíme po asfaltke doľava a prichádzame k rázcestiu Suchá Belá vrch. Pokračujeme po žltej značke Glackou cestou a príjemným miernym klesaním dosiahneme rázcestie Pod Vtáčím hrbom, tam odbočíme doprava po červenej a ďalej klesáme lesnatým terénom planiny Glac až ku Kláštorisku. Ponúka nám možnosti ubytovania i stravovania a príjemným spestrením môže byť aj prehliadka ruín kartuziánskeho kláštora. Z Kláštoriska sa vydáme po zelenej k rázcestiu Pod Kláštoriskom a pokračujeme chodníkom cez les. V závere sa chodník stáča takmer na sever a výraznejším klesaním prichádzame k Hrdlu Hornádu. Po pravej strane máme začiatok Prielomu Hornádu, my sa však vydávame vľavo po modrej popri rieke Hornád, prechádzame okolo chatovej osady a nakoniec úzkou asfaltkou prichádzame späť do Podleska.

Tiesňava Suchá Belá patrí k najnavštevovanejším v Slovenskom raji a najmä v letnom období treba počítať s prítomnosťou mnohých turistov a čakaním na rebríky, takže sa čas prechodu môže predĺžiť.

Na túre uvidíte:
      • Tiesňavu Suchá Belá – najnavštevovanejšiu a jednu z najkrajších tiesňav Slovenského raja. Očarí vás mnohými skalnými útvarmi, úzkou Roklinou a najmä vodopádmi – Misové, Okienkový, Korytový a Kaskádový
      • Ruiny historického kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku


Oficiálna stránka: www.chatapriprameni.sk

chata pri prameni chatapriprameni cingov čingov slovenský slovensky raj slovak paradise ubytovanie pramen prameň tomášovský tomasovsky výhľad vyhlad suchá sucha belá bela dovolenka oddych príroda relax súkromie rodina rodinou www.chatapriprameni.sk